Přechod od červených ke žlutým .....

O nedávných volných pracovních dnech jsem si zvolil přechodným bydlištěm parkoviště v Bavorském lese u městečka Neuschönau.

Při posledním africkém výletě jsem nezvykle hodně bojoval s ostřícím systémem u značky s červeným nápisem. Použití pouhého středového ostřícího bodu v africké divočině je velmi složité a ne pokaždé pro fotografii zvířat v divočině to nejlepší, ale dalo by se to pochopit pro přístroj, jehož hlavním určením je krajinná fotografie. Ale k mému velkému překvapení mě zlobily ostaní (krajové) ostřící body i u posledního a nejnovějšího zástupce nejvyšší řady 1D daného výrobce. Je to třeba vinou mé nešikovnosti, mého špatného autofokusu v oku či jiných osobních a subjektivních vlivů a vlastností, ale .....

Při velkém rozhodování, jaké druhé tělo "od červených" pro výlety do Afriky zvolit jsem začal pokukovat po "konkurenčím" výrobci fototechniky se žlutým nápisem. Vlastnit dvě značky se mi nechtělo a nepsaný souboj těchto značek mě postavil před velké rozhodnutí. co dál.

Ano, již jsem se rozhodl, že je čas na změnu. Vše tedy vyvrcholilo "výměnou" fototechniky v posledních dnech a dnes vlastním dvě fotografická těla o velikosti senzoru rovné velikosti filmového políčka, k tomu jsem přidal pouhé tři objektivy, ten nejširší by se dal nazvat jako základní o rozsahu 24-70 mm, střední zoom je zastoupen rozsahem 70-200mm a ten o "nejdelším" rozsahu 200-400mm, telekonvertor 1,4x bude stačit k prodloužení maximálního rozsahu a dosahu.

Ovládámí je trochu odlišné, avšak s přibývajícím časem a "ohmatáním " nových tlačítek rozdíl neni až tak veliký, jak by se zdálo při prvním dotyku ovládacích prvků. A jak jinak poznat, zač je toho loket, než jít rovnýma nohama do boje ..... do boje s technikou. Vydal jsem se na první zkoušku ohněm Bavorského lesa.

Zůstal jsem věrný názoru, že ne vždy je technika všespasitelná, ale hladina šumu a výsledky ostřícího systému jsou vidět na všech těchto fotografiích. Jelikož nebylo počasí, které by přálo fotografii, slunko jsem potkal jen na několik málo hodin a jinak mými průvodci po celou dobu výletu byly mraky, déšť a velmi nízká teplota na toto roční období nezvyklá. Všechny fotografie jsou foceny při ISO, které nebylo nižší než 4000. Dost často mi hledáček aparátu oznamoval použití ISO 6400 nebo dokonce až 12800.

Budu se snažit průběžně doplňovat další příběhy z výletů se "žlutou" značkou.

Jirka